V tuto chvíli je pravdou, že současné kolo dotací z programu Nová Zelená úsporám končí příjmem žádostí dne 30.6.2023. Další kolo by mělo pokračovat v září 2023, avšak podmínky a bližší informace dosud nebyly zveřejněny.
Spekuluje se o možnostech snižování dotačních programů a snižování finančních částek. Vzhledem k nedávnému zveřejnění vlády ČR k úsporám ve finančním sektoru již nebudou propláceny platby na podporu POZE. Tyto platby budou přesměrovány na koncového spotřebitele. Poplatek POZE bude činit 599Kč za každou spotřebovanou MWh elektrické energie. Průměrná domácnost žijící v rodinném domě, která nemá vlastní fotovoltaickou elektrárnu si bude muset připlatit na navýšení ceny za elektrickou energii cca 5000Kč ročně.
S tím jak postupuje dekarbonizace energetiky v EU lze očekávat hlavní dva problémy současného stavu.
Skladování energie je klíčem pro vybudování odolné a dekarbonizované distribuční sítě. V tomto roce EU podnikla kroky na podporu solárních baterií, které budou akumulovat energii z fotovoltaických elektráren. Například baterie jsou uvedeny jako „klíčové technologie“ v nedávno navrženém zákoně o čistotě průmyslu a energetiky, což bude mít za následek snahu o akumulaci v místě výroby a spotřeby například v rodinných domech.
Mezi nejběžnější formy a možnosti skladování energie z fotovoltaických elektráren jsou: a) ukládání energetických přebytků do solárních baterií; b) ukládání přebytečné energie do teplé užitkové vody v bojleru; c) nabíjení elektromobilu; d) zvolení vhodných topných křivek při elektrickém vytápění, nebo při běhu tepelného čerpadla; e) nejl=pe vhonou kombinací všech výše uvedených možností.