Majitelé střešních fotovoltaických systému mají hned několik možností, jak využít přebytky energie ze svých zdrojů. Jedna z možností je popsána níže. Jaký je její princip?

„Virtuální baterie pracuje na principu solárního cloudu. Solární energii převedenou na elektřinu, kterou v danou chvíli nevyužijete, si uložíte do své ,,Virtuální baterie“. A odtud si ji zase jednoduše vezmete ve chvíli, kdy ji budete potřebovat. Virtuální baterie umožňuje akumulovat energii vyrobenou v domácí solární elektrárně, aniž byste museli fyzicky vlastnit drahý akumulátor. A to je její hlavní bonus – žádné investice do baterií a tím levnější cena celé sestavy elektrárny.

Virtuální baterie funguje ve výsledku stejně, jako běžný akumulátor, který by jste měli třeba ve sklepě. Pro „uskladnění“ energie se však nepoužívá fyzická baterie, ale elektrická distribuční síť. V reálném provozu vše funguje tak, že nevyužitá elektřina se z vaší domácí solární elektrárny odesílá zpět do sítě, kde ji využívá někdo jiný, ten kdo ji zrovna potřebuje. Tuto vyprodukovanou energii, kterou vám přesně změří elektroměr, si pak později můžete zase spotřebovat doma.

Doma vyrobenou elektřinou si totiž virtuální baterii sice „nabijete“, ale při čerpání je zdarma pouze silová část energie. Ta ale tvoří pouze část celkové ceny za elektřinu. Takže při čerpání elektřiny z virtuální baterie platíte distribuční poplatky. Navíc musíte k těmto nákladům připočítat poplatky za službu. Například u společnosti E.ON je cena 49 Kč za uloženou MWh.

Ve výsledku je vidět, virtuální baterie není zdaleka až tak výhodná, jak by se mohlo z zdát z propagačních materiálů distributorů energií. A to už ani nemluvě o tom, že při výpadku distribuční sítě je klasická solární baterie nepostradatelná. Více zde. Pokud ale vlastníte domácí solární elektrárnu připojenou k elektrické distribuční síti a nechce se vysokou cenu do stále ještě drahých akumulátorů, mohou být tyto služby dobrým prostředkem, jak provoz svého zařízení ještě více zefektivnit.

Existuje ještě jiné řešení? Ano.

Chytrý majitel sluneční elektrárny si pořídí chytré domácí spotřebiče, které může spouštět v době, kdy slunce generuje energii – perete v pračce až večer? To je špatně – perte když svítí slunce. A co myčka nádobí? Sušička prádla? Žehlení? Ohříváte TUV plynem? Co třeba nepouštět do plynového kotle pro ohřev vodu studenou, ale předehřátou sluncem? Stačí to pak jen dohřát a někdy ani nemusíte.

Závěr tedy je, že uživatel nejvíce ušetří pokud energii ze solárních panelů spotřebuje u sebe doma a to okamžitě. Nebudete potom muset investovat do baterií a to virtuálních nebo těch skutečných. A to bude docela cenová úspora.