Základem každé fotovoltaické elektrárny jsou solární panely. Výrobců je nepočítaně – řádově stovky firem, ale funkční principy jsou 3, resp. 4.

Tedy se podívejme se na to jaké jsou mezi fotovoltaickými panely rozdíly.

1/ Monokrystalický solární panel – ten vidíme na střechách domů. Jeho nespornou výhodou je vyšší účinnost – okolo 20-21% – pokud je správně instalován ( pod správným úhlem ) a jeho orientace co nejlepší k slunečnímu osvitu – tedy na jih. Princip výroby je ten, že jsou vyrobeny z 1 kusu křemíku ( křemenného krystalu ), který se řeže na požadovanou velikost panelu. Jeho struktura je jednolitá a čistá – proto má vhodné vlastnosti uvedené výše ale, jeho výroba je o něco náročnější a trochu dražší. Aktuálně už ne o tolik jako další typ. Výhodou je také to, že v čase stárne pomaleji – tedy výkon FV panelu v čase ( letech ) tolik neklesá= vyšší životnost.

2/ Polykrystalický solární panel – poznáme ho podle barvy – není typicky černý, ale spíše do fialova. Jeho účinnost se pohybuje mezi 17- 19%. Výhoda tohoto fotovoltaického panelu, je tam, kde střecha neumožňuje ideální nasměrování panelů proti slunci. Poskytuje stabilnější výkon během dne. Výrobní princip je ten, že nejde o jednolitý krystal jako výše, ale v bloku je spojeno větší množství křemíkových krystalů. Někdy se používají i odřezky z výroby monokrystalů. Tedy výroba není technologicky tak náročná. Cena je v současné době téměř srovnatelná s monokrystalem.

solární panel, polykristalická struktura
Polykristalycký fotovoltaický panel

3/ Amorfní tenkovrstvý solární panel ( název také CIS panel ) – jeho účinnost je nejnižší cca 11% . Stěžejní výhodou je ale jeho minimální tloušťka a hmotnost. Jedná se totiž z principu o tenký film polovodivé látky ( amorfní křemík ) který je nanesen nejlépe na skle, někdy také na plastu. Solární panely je možné na sebe vrstvit a tedy každý zachytí jinou vlnovou délku světla. Vhodné využití je na velkých plochách výrobních hal, kde nezatěžují svou hmotností střešní konstrukci. Na rodinných domech s velkou střechou, která není ideálně orientovaná také najde vhodné uplatnění. Tyto fotovoltaické panely nalezneme i na střechách obytných karavanů a hausbotů. Výhodou je, že tyto panely netrpí na letní přehřívání -tedy jeho účinnost výrazněji neklesá s rostoucí teplotou.

4/ Perovskitové fotovoltaické panely – toto je spíše řešení budoucnosti – zatím ho spíše neuvidíte – u nás jsou jen jednotky instalací. Výhodou je, že panely jsou poloprůhledné jeho účinnost je cca 15%, jsou velmi lehké cca 1/kg /m2 a mohou být nainstalovány na jakýkoliv objekt. Cenově je levný – okolo 1300 kč/ panel, ale dlouhodobější odzkoušení technologie zatím brání masivnímu rozšíření.

Co závěrem- fotovoltaický panel na střeše Vašeho domu je jistě dobrá volba a s typem panelu Vám poradíme.