Ostrovní FVE

Malé fotovoltaické elektrárny (FVE) se nejčastěji dodávají jako stavebnice. Tyto stavebnice které se skládají z kompatibilních zařízení a komponent. Na trhu je aktuálně těchto sestav nepřeberné množství co se týká dodavatelů a možností kombinací setů. Pojďme se na některé základní varianty stavebnic podívat. Rozhoduje vždy cena?

Začneme u těch nejmenších a tedy i nejlevnějších. Jaká je cena?

Ty začínají již okolo hranice cca 5000 Kč i méně a jsou vhodné pro nabíjení menších přístrojů v zahradních domcích, garážích či při táboření a to nezávisle na rozvodné síti. Obsahují 12V solární baterie, která ukládá energii, jež během dne vyrobil solární panel. Ten je v počtu 1 ks. Dále regulátor nabíjení, který je vybaven ochranou proti škodlivému přepětí i úplnému vybití. Rozbočovací zásuvka s kabelem o délce do 1m k připojení přímo k výstupu regulátoru nabíjení , který umožňuje připojení 12V přístrojů, případně připojení nebo nabíjení multimediálních přístrojů přes USB port. Výhodou těchto základních sad je připravenost k použití a instalace během několika minut.

Co dále?

Ale pojďme k něčemu trošku náročnějšímu. Něco vhodného především na chaty na tzv. ostrovní systémy. Vzhledem k počtu komponent i ceně jsou vhodné i pro šikovnějšího kutila, který si instalaci provede sám. Nejčastěji mají 2 fotovoltaické panely o výkonech 250 až 320W. Získaný výkon sestavy bude tedy 500 až 640W. Dále jsou vybavené regulátorem nabíjení a to buď obyčejným tzv PWM nebo inteligentním takzvaným MPP trackerem. Ten hledá ideální poměr napětí a proudu v době měnícího se slunečního svitu. Tyto MPPT solární regulátory mají o 30% vyšší výtěžnost energie z fotovoltaických panelů. Cena bývá o něco vyšší, ale časem se zaplatí. Více informací o fotovoltaických panelech můžete získat zde. Pak zde bývá zařízení chránící solární baterii před hlubokým vybitím a samozřejmě samotná solární baterie.

Solární stavebnice
Schématické zapojení fotovoltaické elektrárny

Další součástí je měnič napětí DC/AC (alternativní výrazy jsou střídač a invertor), který mění stejnosměrné napětí (DC) přiváděné z fotovoltaických panelů na střídavé napětí (AC) 230 V / 50 Hz. Účinnost těchto střídačů bývá vysoká obvykle 90-95 %. Fotovoltaický měnič je vhodné zvolit takový který umí takzvanou čistou sinusovkou. Čistý sinusový průběh se vypořádá i s elektrickými přístroji choulostivými na kvalitu a stálost napětí. Prodávají se též měniče s takzvaně modifikovanou sinusovkou. Ty jsou sice levnější, ale nejsou vhodné pro provoz všech elektrospotřebičů. Pro běžné potřeby a malé ostrovní systémy si vystačíme s měničem o výkonu 1 000 Wattů. Tato výše uvedená stavebnice nám vystačí na základní provoz malé chatky či zahradního domku v kolonii, pro občasný víkendový pobyt se základním komfortem typu svítíme, radio, příp. Notebook.

Jaké bývají nejčastější chyby?

Zde pozor na základní a častou chybu která spočívá v málo výkoném fotovoltaickém měniči. Pokud mám např. Lednici, která má sice cca 150W, ale na svůj rozběh v okamžiku spuštění potřebuje na zlomek vteřiny výkon 650W. Při slabším fotovoltaické měniči e tyto spotřebiče nerozběhnou a zůstane to jen u zbytečně vyhozených peněz. Na tuto skutečnost bývá poměrně často zapomínáno.

Do náročnější kategorie lze zařadit i sety na ohřev vody do bojleru. Zde už je na zvážení, zda instalaci nesvěřit odborníkovi, ale šikovný elektrikář by to zvládnout mohl. Zde se ovšem již pohybujeme cenově od 50 000 kč nahoru. Jako příklad si uveďme set s výkonem solárních panelů 1,5kW. Je vhodný pro 2-3 členné domácnosti. Zařízení je vybaveno technologií MPPT. Tato technologie umožňuje dosáhnout maximální účinnosti při získávání elektrické energie z fotovoltaických panelů. Hlavní výhodou setu je možnost připojení ke stávajícímu elektrickému bojleru a prakticky bezúdržbový provoz. V případě nedostatku energie z fotovoltaických panelů umí systém automaticky dohřát vodu i ze sítě (pokud je k dispozici). Set obsahuje 6 FV panelů a další standardní komponenty fotovoltaických systémů, ale v kvalitě která už odpovídá náročnějšímu použití. Nádoba bojleru zůstává původní, resp. nová by byla další investice navíc.

Takže jak je vidět, možností koupě fotovoltaických stavebnic je vícero množství. U menších investic si stačí vybrat dle vaší potřeby. U většího výkonu fotovoltaické elektrárny doporučujeme minimálně konzultaci s člověkem z oboru. Dobrá cena není vždy úplně výhra.