Fotovoltaika

Na střechách především rodinných domů se můžeme setkat se dvěma systémy ohřevu vody. Kterému dát přednost?

Solární termický systém je hodně oblíbenou možností využívaný k ohřevu vody. Jde o způsob, který pracuje na principu ohřívání teplonosné kapaliny přímo v solárním kolektoru. Tato kapalina pak ohřívá vodu v zásobníku. Na rozdíl od fotovoltaického panelu zde tedy nevzniká elektrická energie. V posledních letech se však od instalace solárních termických systémů ustupuje a přednost dostává právě fotovoltaika. Proč? Především je zde důvod cenový – pokles cen fotovoltaických panelů. Dále je jednodušší instalace ve srovnání se solárními kolektory. U solárního systému s kapalinou je nutné instalovat potrubí, kolem kterého je ještě navíc nutné udělat izolace. Stavební úpravy tak musí být mnohem rozsáhlejší. To je tedy plus pro fotovoltaiku.

A další výhody fotovoltaiky?

Jednoduchá údržba, jelikož solární termický systém je nutné chladit okruhem nemrznoucí směsi, fotovoltaika se vám jen těžko přehřeje. Odpadá tak starost s tím, co dělat například v případě, když jedete na dovolenou. Zatímco solární kolektory mohou dosáhnout teploty až 200 °C, což způsobí znehodnocení nemrznoucí směsi, kterou je pak nutné doplnit či zcela vyměnit, u fotovoltaických panelů se nemá co přehřát. Jakmile je voda v bojleru dostatečně teplá, sám se vypne pomocí termostatu. Můžete tak klidně odjet bez toho, abyste museli řešit, co s ohřevem vody. Další výhoda je, že fotovoltaika může částečně fungovat i když je zataženo. Solární kolektor však v nepříznivém počasí ohřeje méně nebo nic. Ale jedna velká výhoda u solárních termických systémů je – a to že na střeše zaberou mnohem méně místa, protože mají vyšší účinnost.

Solární fototermický systém pro ohřev vody
Solární termický systém
Proč se tedy rozhodnout pro fotovoltaiku?

Jedna jak bylo uvedeno výše – zlevňování fotovoltaických systémů je jedno plus a naopak zdražuje elektřina. Lidé chtějí s FVE šetřit i tu část nákladů za elektřinu, kterou spotřebují na provoz domácnosti.“ Ohřev vody je totiž ve většině domácností hned po vytápění největším žroutem elektrické energie. A k tomu bonus v podobě přebytků když ohřejeme vodu a můžeme na elektřinu zapnout pračku. To se vyplatí.

Nesporná výhoda je, že celý tento systém vůbec nemusí být napojen do sítě, takže vás při pořízení fotovoltaického ohřevu nečeká žádné složité papírování. Samotná instalace je jednoduchá a princip také. Na střeše domu či pozemku máte umístěny fotovoltaické panely vyrábějící elektřinu. Ta je vedena pomocí kabelů přes takzvaný regulátor, který zajišťuje optimální využití sluneční energie, až k topnému tělesu ve vašem bojleru. Výhodou je také nutnost minimálních stavebních úprav a zásahů do budovy. Elektřina z fotovoltaických panelů je totiž vedena jen ve dvou tenkých kabelech, které lze snadno skrýt například do stupaček, případně do existujících prostupů. Fotovoltaický ohřev vody tak může být možností i pro ty, kteří už mají stavbu nebo rekonstrukci za sebou.

Návratnost fotovoltaického ohřevu vody

Co se týká výhodnosti investice – návratnosti financí, z principu nejkratší návratnost budou mít domácnosti s velkou spotřebou vody, optimálně orientovanými fotovoltaickými panely a vhodně zvoleným bojlerem. Prostě dostatečně velký bojler tak, že opravdu využije 100 % vyrobené energie v domácnosti.“ V ideálním případě je doba splácení investice 5 až 6 let, posléze už jste jen v plusu. To je ideální případ, ten praktický je, že ne vždy je možné využít 100 % vyrobené energie v domácnosti.