Solární fasády

Jedním z nových trendů který se teprve v ČR rozbíhá jsou solární fotovoltaické fasády. Jejich instalace však rozhodně stojí za zvážení. Solární fasády jsou stěny s dlouhou životností a neviditelnou silou. Tyto fasády vyrobí dostatek energie pomocí slunce pro celý váš dům. V létě zabraňují přehřívání objektu, v zimě dokážou výrazně posunout rosný bod mimo zdivo. Zamezí tím i kondenzaci a tvorbě vlhkosti a tedy nepříjemných plísní v domě. Jedná se o lehkou provětrávanou fotovoltaickou fasádu se stálým výkonem a elegantním designem. Jedním z příkladů v ČR je brněnský mrakodrap AZ Tower. Instalační firma použila speciálně vyvinuté černé antireflexní fotovoltaické panely, které umístila na jižní straně budovy. Za příznivého slunečního svitu dodává FVE do sítě 90 kW elektřiny.

V letních měsících jedou výkonově na 100%, úspora je značná. V zimních měsících dodá solární fasáda vašemu domu až o 36 % více solární energie než klasický fotovoltaický panel. Díky cenově dostupné technologii mají solární fasády vysoký výkon a není nutné je instalovat pouze na slunnou jižní stranu. Solární fasády jsou vhodné pro celou škálu menších i větších budov. Plocha zhruba 50 m2 může poskytnout výkon 8 kWp. K tomu by bylo zapotřebí 30 panelů. Cena za 30 solárních panelů není nijak závratná.

A jaký je stavební princip?

Při instalaci se používají neviditelné upevňovací prvky. Nejsou viditelné žádné kabely ani otvory ve stěnách, vše se nachází v prostoru za panely. Toto se připraví před samotnou instalací fotovoltaických panelů. Fasáda je předem připravena u výrobce, instalace firmou v terénu je tedy rychlá a snadná. Fotovoltaické moduly se zakládají na technologii tenké fólie CIGS (Copper Indium Gallium Diselenide), která není závislá na slunečním teple, ale jen na slunečním záření, což umožňuje výrobu energie i při zamračeném počasí. V zasněžených oblastech a blízko u vody zvyšuje systém svůj výstup díky odraženým slunečním paprskům. Fasády lze vyrobit i atypicky o to až v 25 barevných odstínech.

Solární cihly – luxfery

Tato záležitost je spíše pro ,,designové fajnšmekry“ při realizaci nových budov. Princip funkce luxferů je tento: skleněná cihla působí tak, aby dopadající sluneční záření koncentrovala do několika zabudovaných solárních článků, a tím umocnila jejich výkon. Tvárnice se speciálně navrhžují tak, aby měly v tomto ohledu výrazně lepší parametry než běžné sklo. Není to náhrada klasických cihel, je to jejich funkční doplnění. Energie pak může zajišťovat denní spotřebu v domě, nebo sloužit třeba k nabíjení elektromobilů. Potenciál využití je v infrastruktuře měst, například na stavbách budoucích železničních stanic nebo autobusových zastávek. Tvárnice jsou dostupné v mnoha barvách a vzorech, aby se dobře přizpůsobily každému architektonickému záměru. Relativně příznivá bývá i cena.