Značná část energie a financí připadá v domácnostech na ohřev teplé vody. Největší díl připadá na vodu, kterou používáme pro mytí a koupání. Tady můžeme co se týká spotřeby ušetřit výměnou koupání za rychlejší sprchování, případně na kohoutky namontujeme perlátory vody. Další ohřev vody využíváme pro vaření nebo praní. Zde se nepoužívá přímo teplá voda, ale ohřívá se voda pomocí elektrického energie. V panelových domech, městech na ohřev využíváme již připravenou teplou vodu z dálkového rozvodu. Zde cenu a způsob ohřevu nemůžeme moc ovlivnit. Pokud čerpáme jenom studenou vodu, ať už dálkově nebo z vlastní studny, ohřev vody je na nás a máme možnost se zařídit podle sebe. Částečně je možné využít slunce a sluneční/fototermickou energii využít přímo na ohřev vody. A nebo si vyrábět vlastní elektrickou energii a následně ohřívat studenou vodu. A jak? Fotovoltaikou.

Jak je na tom fotovoltaika?

Fotovoltaický ohřev je skvělou volbou pro letní období, kdy plně dostačuje a není potřeba řešit přídavnou formu ohřevu. Ohledně výkonu: panely s kolektory o ploše 1 m2 zvládnou ohřát v slunečních měsících až 100 litrů vody denně na teplotu kolem 55 °C. V zimních měsících výkonnost pochopitelně klesá. Je nutno mít i jiný zdroj ohřevu vody, například klasický elektrický bojler. Výkonově stačí 1 až 1,5 m2 solárního kolektoru na osobu, žijící v dané domácnosti. Pro celoroční provoz domácnosti je pak nejvýhodnější zvolit ohřev vody fotovoltaickými panely.

Fotovoltaické panely nepracují přímo se slunečním teplem, ale využívají energii světla, kterou proměňují na elektrickou energii. Tu dále systém využívá na ohřev vody v bojleru. Vyprodukovanou fotovoltaickou elektřinou se ohřívá jednak voda v bojleru, a také je možné nevyužitou energii využít pro další účely. Ke správnému fungování je ještě zapotřebí zařízení, které dokáže tuto vytvořenou energii prakticky zužitkovat a nasměrovat. Pokud bychom zapojili celý systém přímo, nebylo by to příliš efektivní. Regulace tedy předává energii do bojleru ve chvíli, kdy je potřeba ji ohřívat, a mimo tuto dobu je možné využití energii třeba pro dobíjení solárních akumulátorů. Zároveň v době, kdy není dostatečný přísun elektrické energie ze slunečního dobíjení, plynule a automaticky přepne napájení ze sítě pro odběr dálkové energie.

Jak je to s kvalitou FVE

Fotovoltaický systém ohřevu užitkové a pitné vody vybírejte pečlivě co se týká výkonu a dodavatele systému. Zvažte všechny možnosti a faktory a poraďte se s odborníky. Je vhodné oslovit více firem. Vytvořit více plánů přímo pro vaše potřeby a na míru vaší domácnosti. A ten nejideálnější si zvolit. Fotovoltaika je dlouhodobá investice, která se vám bude vracet až po nějaké době. Dobře zvolený systém vám pak zaručí dlouhodobou spokojenost a finanční návratnost. Levnější instalace se pohybují okolo 6000kč za 1 m2, náročnější panely a instalace můžou vyjít až kolem 20 000,- za metr čtvereční solárního systému. Pro základní porovnání počítejte, že ohřev vody pomocí solárních kolektorů vyrobí zhruba 350 kWh/m2 (kilowatthodin na metr čtvereční) za rok. Finanční efektivitu celého projektu zhodnotíte jednoduše porovnáním pořizovací ceny a jednotlivých nákladů za rok.