V posledních dvou letech zaznamenalo Polsko rekordní přírůstky co se týká instalovaného výkonu na panelech fotovoltaických elektráren. V září 2019 byla překročena hranice 1 GW a o téměř rok později, v srpnu 2020 je výkon na hranici 2 GW. Tedy raketový skok v průběhu jednoho roku. A pojďme dále, optimistické předpovědi pokračují. Odhad je, že do konce roku 2022 bude instalovaný výkon na hranici 3,1 GW.

Co stojí za úspěchem tohoto boomu? Především dotační program Moj prad – tedy ,,Můj proud“. Díky němu se na rodinné domy bude instalovat cca 60 000 malých střešních fotovoltaických elektráren s výkonem do 10 kWp. V průměru to vychází na 350 nových zájemců o dotace denně.

Zájemci v rámci dotačního programu získají částku 5 000 zlotých a slevu na DPH v rámci instalace a to v sazbě DPH 10%. Celkem je tedy vyčleněno na dotace 1 miliarda polských zlotých ( cca 6 mld kč ).

A co soukromý podnikatelský sektor? Ani ten nezůstává stranou, domácí investoři ve spojení s čínskými výrobci již podepsali smlouvu o výstavbě 600MW solární elektrárny. Jiné společnosti staví fotovoltaiku o nezanedbatelném výkonu – 500 MW. Je zde i silná podpora Polské komory obnovitelných zdrojů, která na základě poslední energetické aukce očekává přírůstek 750 MW nových FVE do roku 2023.

Budoucnost Polské energetiky je tedy zajištěna – a to sluncem – což je dobře i pro ČR a to především z hlediska ekologie a čistoty ovzduší. Když uvážíme že cca 80% energetických zdrojů v Polsku jsou tepelné elektrárny, tak se s čistou solární elektřinou bude dýchat lépe i nám.