Malé okénko do vývoje fotovoltaiky na východ od Slovenska.

V roce 2010 měla Ukrajina nainstalováno jen cca 2,5 MW výkonu ve fotovoltaických elektrárnách. Ke konci roku 2011 už to byl relativně skok na přibližně 200 MW výkonu v solárních elektrárnách, ale co to je to oproti dnešnímu stavu – kapka v moři slunečních panelů.

Rozjezd solární energetiky byl spíše pozvolný, což se ale postupem času mění a stává se z ní nový leader v této oblasti. Rok 2019 znamenal na Ukrajině investice přibližně 3,7 miliardy EUR do výstavby zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů s výrobní kapacitou 4,5 gigawattů. Svého času 4. největší sluneční elektrárna na světě s výkonem 100 MW byla FVE Perovo na Krymském poloostrově. Skládá se ze 440 000 solárních panelů. Provozovatelem je rakouská společnost Activ Solar.

Zájem zahraničních investorů o Ukrajinu ale neopadá, Čína měla v r. 2016 zájem postavit v černobylské zóně solární elektrárnu o výkonu 1000 MW. Z mega plánů čínského investora však zbyl zatím střípek – spíše i turistická zajímavost – fotovoltaická elektrárna v Černobylu – 100 m od zničené jaderné elektrárny. Je zde instalováno cca 3800 panelů o výkonu 1 megawatt, což při maximálním osvitu stačí pro zhruba pro 2 000 domácností. Je to tedy spíše taková drobná perlička ve srovnání s výkonem původní jaderné elektrárny. Ale plány solárních investorů jsou velké, stejně jako plochy v okolí Černobylu. Největší samostatná solární elektrárna v Evropě se nachází v okolí města Nikopol v oblasti Dnětropetrovska. V této části střední Ukrajiny je instalován výkon 246 MW, tento výkon je schopnen ročně vyrobit na 280 milionů kWh solární energie. Tato FVE je schopna zajistit dodávku elektřiny pro 100 000 domácností na Ukrajině a snížit emise CO2 o více než 300 000 tun ročně.

Tedy Ukrajina jak se zdá je zemí zaslíbenou pro velké solární parky, v poslední době se však začíná situace měnit podle vzoru Evropy i v ČR, avšak s tím rozdílem, že v posledních letech značně přibývají instalace na střechách rodinných domů oproti novým parkům slunečních elektráren, které se nově skoro nevyskytují. Instalace na rodinných domech znamenají pro jejich majitele úsporu, perspektivu a větší podíl nezávislosti. V tom je do budoucna perspektiva asi na celém světě kde se začíná ,,hrát na ekologickou notu“ tedy nejen v ČR a na Ukrajině.