Polsko v energetice stále z drtivé většiny spoléhá na energii z uhlí. Zavázalo se však, že chce přispět ke snížení emisí skleníkových plynů o nejméně 40 procent do konce této dekády. Tento cíl chce naplnit pomocí obnovitelné energie.
Česká vláda jako jediná v EU snaží zablokovat vše, co napomáhá jiné než střešní fotovoltaice, zatímco naši severní sousedé v Polsku se mohou těšit ze štědré evropské finanční pomoci. Evropská investiční banka hodlá podpořit 66 MW solárních elektráren, které jsou plánovanané pro severní Polsko půjčkou v přepočtu ve výši 480 milionů Kč. Tuto informaci na svých stránkách zveřejnila Evropská komise. Skupina Energy Solar Projekty sp.z o.o., která na tuto zajímavou půjčku dosáhla, solární projekt vysoutěžila v celonárodních aukcích.
Polsko jako vůbec první stát Visegradské čtyřky zavedlo aukce na podporu OZE již v roce 2016. V techto aukcích větrných a solárních elektráren zvítězily velké projekty s průměrnou cenou v přepočtu za 1 187 Kč/MWh a menší projekty s průměrnou cenou 1 788 Kč/MWh. Polsko tak přislíbilo v investicích do obnovitelných zdrojů v přepočtu téměř 120 miliard korun.
Toto rozhodnutí jak se nyní ukazuje bude mít mnohonásobný pozitivní efekt. Je spojeno s investičním prostředím, které aukce pro developerské společnosti v solární energetice vytváří a umožňuje těmto společnostem žádat o zajímavé půjčky také jinde než u domácích bankovních institucí.
Plánované solární parky mají přispět k ekologii ušetřením 47 tisíc tun oxidu uhličitého ročně, a podpoří zaměstananost v regionu. Plánovaná investice má v prvním roce vyrobit energii pro 19 000 domácností. Jedná se o 66 instalací po 1mW výkonu. To znamená, že u našich severních sousedů má fotovoltaika velký potenciál. Proč tomu tak není v ČR? Novela zákona o podporovaných zdrojích energie, s aukcemi fotovoltaiky přesto nepočítá, a to navzdory kritice Svazu moderní energetiky, Solární asociace nebo Svazu průmyslu a dopravy.