V největší české automobilce, jejíž historie sahá až do roku 1895, kdy byla založena pod značkou Laurin a Klement udělali krok dopředu. A to nejen s novými vozy kde se pomalu dostává ke slovu elektromobilita, ale i kupředu se sluneční solární energetikou.

Nedaleko od sídla společnosti v Mladé Boleslavi, v Servisním centru v Kosmonosech, jsou na střechách pěti budov umístěny solární panely o ploše přes 2200 metrů čtverečních.

Projekt vznikl ve spolupráci s firmou ŠKO-ENERGO a ČEZ EsCO – dceřinou společností. Počítá se s pokrytím téměř 25% spotřeby servisního střediska pomocí. To je cca 450 MWh elektrické energie získané ekologicky z fotovoltaických panelů. „Sluneční energii možno ukládat do baterií o výkonu 570 KWh, odkud je ji možné kdykoli odebírat, mimo jiné k nabíjení baterií vozů s elektrickým pohonem“ uvedl Stanislav Pekař, vedoucí After Sales u Škody Auto.

Kromě solárních baterií a fotovoltaických panelů je v projektu obsaženo i stavební příslušenství. Které činí hromosvody, jímací soustavy, systémy elektronické požární signalizace, odpovídající bezpečnosti instalace a záchytné systémy. Nutné byly také úpravy v trafostanicích a také montáž strukturované kabeláže a slaboproudých zařízení pro napojení FVE a bateriového úložiště.

Celkové investice do solární energetiky u tohoto projektu byly zhruba 30 milionů korun. Tuto částku Škoda auto pokryla ze 60 % z fondů Evropské unie. Toto spadá pod Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR MPO.

Na fotovoltaiku sází automobilka ale také v zahraničí. V indickém závodě v Púně od listopadu 2019 má v provozu v  jednu z největších střešních solárních elektráren v zemi. Fotovoltaické panely zde pokrývají 63.000 metrů čtverečních střešní plochy. Vlastní výroba ekologické energie v průmyslových podnicích je globálním i evropským trendem. Tento trend se čím dál víc dostává i do České republiky.

Ekologická vize GreenFuture

Společnost ŠKODA AUTO své ekologické vize označuje jako „GreenFuture“. Tato značka se dělí do tří oblastí: GreenProduct se zaměřeno na vývoj energeticky efektivních pohonů a na použití recyklovatelných materiálů ve vozech.

GreenRetail podpora ekologického hospodaření prodejních zastoupení a servisních dílen Škoda auto.

GreenFactory zahrnuje veškeré aktivity, umožňující výrobu šetrnou vůči přírodním zdrojům. Ohledně aktivit v oblasti ochrany životního prostředí informuje společnost ŠKODA AUTO každé dva roky ve své Zprávě o trvale udržitelném rozvoji a nemalá pozornost se věnuje i fotovoltaice.