Občas se vyskytují dotazy od letitých uživatelů FVE, kteří jsou spokojeni a plánují rozšíření.

A to z hlediska navýšení výkonu – tedy panelů, kdy jim přestává stačit základ který si pořídili před x- lety. Ten představuje tzv. ostrovní systém, kdy elektřina z fotovoltaických panelů jen ohřívá vodu v bojleru. Otázka tedy zní: Mám už instalovaný obvyklý fotovoltaický systém – mohu k němu přidat baterie?

A odpověď? Ano, můžete. Jsou tu ale nějaké větší ale : -)

Vzhledem k vývoji elektroniky a systémů bude nutné potřeba zároveň modernizovat systém. A to se prodraží…. V podstatě můžeme říci, že pokud máte pouze „ostrovní systém“ jen s ohřevem teplé užitkové vody v bojleru a výkonem do 3,7 kW, tak je tato investice a rozšíření nerentabilní. Tyto systémy co se týká elektriky bývají jednodušší – jednofázové. Fotovoltaický systém při výkonu nad 4 kW je potřeba řešit fázově. Takže při rozšíření tohoto základního a levného systému by Vám na střeše zůstaly jen panely. A to ostatní by se muselo kompletně předělat. A to nedává co se týká ceny a návratnosti investice moc smysl.

Jak je to s vyšším výkonem fotovoltaické elektárny?

Pokud již máte na rodinném domě instalován třífázový fotovoltaický systém nad 4 kW a více, tak zde je situace o poznání lepší. Navíc máte výhodu v tom, že si můžete vyrobit dostatek elektřiny pro dobíjení svých baterií v zimě a v době, kdy je zataženo. Tato výkonová hranice je minimum. Optimum od 6 kW a výše. Pokud máte v současné době systém menší nebo na dolní hranici, měli byste zvážit přidání dalších panelů. Taky záleží na energetické náročnosti stavby. U pasivních domů nebo s nízkými úniky tepla toto není úplně nutné. Platí to především pro starší nezateplenou výstavbu- dle energetického štítku většinou od D až po G.

Je možné i předimenzovat plochu fotovoltaických panelů v poměru k měniči. Více kilowattů ve fotovoltaických panelech měnič nepoškodí, pokud jsou elektrické parametry jako napětí a proud zachovány. To je záležitost konzultace s instalační firmou. Co je špatná zpráva – při upgradu platí, že stávající měnič je nepoužitelný a musí se vyměnit na hybridní, (nebo použít ještě jeden). Ten je samozřejmě dražší. Hybridní měnič má současně funkci záložního zdroje. Současné moderní měniče poskytují plno užitečných funkcí pro spolehlivý provoz systému a maximální využitelnost získané energie ze solárních panelů.

Jaké baterie můžete použít pro hybridní fotovoltaickou elektrárnu?

Hybridnímu solárnímu měniči je v podstatě jedno s jakými bateriemi spolupracuje. Baterie lze v současnosti rozdělit na hlavní dva typy a to:

  1. Olověné akumulátory: Životnost těchto solárních baterií je 1 000 až 4 000 cyklů v závislosti na kvalitě, hloubce vybití a teplotě při které jsou provozovány. V reálu mají dobu využití olověné baterie 4- 8 let. Cena těchto olověných baterií je obvykle nižší než u lithiových.
  2. Li-Ion / LiFePo neboli lithium-iontový / lithium-železo-fosfátový solární akumulátor. Vydrží 4 000 až 12 000 cyklů při 80% hloubce vybití. Životnost 10-20 let, bezúdržbové. Nevýhodou této solární baterie je její vyšší cena.
Závěr

Vyplatí se rozšíření stávající fotovoltaické elektrárny o solární baterie? Vše závisí na tom, kolik elektřiny využijete, když slunce nesvítí. To je ideální zkonzultovat s odborníkem dle konkrétního případu a na základě toho se rozhodnout. Samozřejmě od toho se odvíjí cena zařízení.