fotovoltaika

Alternativou k solárním panelům, které na někoho mohou působit vizuálně rušivě tím, že vystupují nad plochu střechy – resp. stávající krytiny se nabízí ,,neviditelné a opticky nerušivé řešení“ a to v podobě solárních tašek. Výhodou je také instalace v památkových zónách měst, kde nepůsobí rušivě a dále tam, kde je střecha tvarově náročnější. Výhodou oproti solárním panelům je i bezpečnost – možnost přímého hašení požárů.

Na trhu existuje několik možností různých výrobců solárních tašek. Představíme si typ pálené střešní tašky s fotovoltaickými moduly integrovanými přímo do krytiny.

Po položení na střechu vytváří plochu jak klasická pálená střešní taška, ale bez rušivých a viditelných prvků. Kabely jsou uloženy pod pokrytí. Při montáži nedochází k žádné úpravě tašky, případně nějakému vrtání – pokládá je jako klasická pálená taška. V případě, že by jste se v budoucnu rozhodli rozšířit fotovoltaickou plochu , není to problém, klasické tašky se jednoduše vymění za fotovoltaické.

Rozměr klasické tašky je 445×255 mm + vložený integrovaný FV panel je 155 x 442 mm. Barvy mohou být červená , modrá, zelená, antracit, panel je samozřejmě černý. Hmotnost se pohybuje okolo 2,8 kg/ ks. Na 1m2 potřebujete 12 tašek = cca 34 kg / m2. Střecha pro instalaci zěchto solárních tašek by měla mít minimální sklon 16°. Záruka na pálenou tašku je 20 let, na elektroniku 12-25 let, celková životnost minim 60 let.

solární taška na střeše rodinného domu

Ohledně fotovoltaického modulu – ten se skládá ze 4 spojených panelů ( tašek ) spojených do serie, z nichž každý má výkon 6,25 Wp, celkem celý 4 modul má 25 Wp. Tedy na 1m2 připadá výkon 75 Wp. Potom je to už jen o velikost plochy střechy – jaký solární výkon se na ni vejde.

Solární tašky tedy vyrábí na střeše stejnosměrnou el. Energii. Tato energie jde posléze přes systémy stejné jakou u střechy s FV panely. Tedy střídač neboli invertor mění na střídavé napětí 230/50 Hz a dále již záleží na typů systému jaký máme ( bez akumulace s akumulací ).

Solární tašky jsou tedy zajímavou, ikdyž v současné době o něco dražší alternativou oproti klasickým fotovoltaickým panelům. Vzhledem k tomu, že ceny se v čase snižují, je možný předpoklad, že se v budoucnu dočkáme většího rozšíření této solární alternativy na střechách našich domů.