Pokračování předešlého článku o Ostrovním fotovoltaickém systému, s čím je třeba počítat při úvaze o fotovoltaice a na chatě bez elektřiny a uvažované instalaci ,,ostrovního fotovoltaického systému“. Minule jsme skončili výpočtem vhodné kapacity solárního akumulátoru a tomu se budeme dále věnovat. Takže akumulátor je nutnost, ale jaký pořídit?
Pro uživatele je na první pohled nejjednodušší si pořídit sadu běžných autobaterií. Tyto baterie vyskládat tak, aby daly dohromady požadovanou kapacitu. Problém je v tom, že nejsou stavěné na velkou zátěž provozu ostrovního systému. V automobilu je to jiné, hlavní nápor je start motoru a potom už je to pohoda…, buď se jen dobíjí, nebo výdaje dle potřeby. Proto se pro fotovoltaiku používají takzvané trakční nebo solární akumulátory. Nejčastěji gelové, anebo takzvané AGM, které mají sice menší životnost, zato jsou schopné poskytnout až o 30 % vyšší okamžitý výkon.
Zdánlivý problém je cena: jsou dražší než běžné autobaterie. Jenže zatímco obyčejný akumulátor do auta vydrží v provozu s fotovoltaikou maximálně dva- tři roky, speciální osm i více let. Záleží na tom, jak se k ní budete chovat: nevybíjet až do nuly, neskladovat vybité atd. Jiná víceméně výhodná varianta pro ,,solárníky“ neexistuje. Baterie je třeba chránit před extrémními teplotami. Proto je vhodné tyto baterie umístit do boxu z extrudovaného polystyrenu o tloušťce alespoň 10 cm.
I ostatní komponenty je důležité dostatečně dimenzovat. Vyplatí se koupit značkový měnič, nejlépe evropské výroby. Stojí podle výkonu dvacet až třicet tisíc a když se pokazí, měli byste mít dostupný servis. Cena se odvíjí i od výkonu měniče. Pro točivé stroje musíme počítat se zhruba trojnásobnou rezervou ve výkonu, který se spotřebovává při roztočení motoru. Příklad: při použití vrtačky s příkonem 600 wattů, by neměl měnič mít menší výkon než 2 000 W.
Co fotovoltaické panely, jsou tu rozdíly? Mezi osvědčené fotovoltaické panely samotné patří například značky Suntech, Longi, CanadianSolar, Kyocera, EMMVEE, Sanyo či Recsolar a i čínské dnes solidní značky.“ V podstatě nelze moc šlápnout vedle. Technologie je už vychytaná a stále se pomalu vylepšuje směrem k vyšším výkonům. Výkon FV panelu záleží mimo jiné i na jeho rozměru. Dnes se u standardního rozměru pohybuje okolo 360 W. Více o panelech zde.
Záleží také na tom, jakým způsobem bude objekt využívaný. Chata, kam se jezdí jen na víkend, bude potřebovat skromnější zařízení než chata, kde rodina s dětmi tráví celé prázdniny.
Je tedy fotovoltaický ostrovní systém praktický? Bylo by možné zvolit daleko levnější řešení a koupit za polovinu i méně benzinovou elektrocentrálu. Ta má ale nevýhodu v dalších nákladech na benzin a hlučnosti. Fotovoltaika je cenou určena pro ty, kdo jsou tak trochu fandové a požadují víc komfortu. Ostatně elektrocentrála se hodí i tady. Hlavně v celoročně obývaných objektech se používá jako rezerva pro období s minimem slunečního svitu pro dobití akumulátorů.
Takže když si to shrneme: zásadní podmínkou úspěšného provozování malé FVE (v našem případě ostrovní fotovoltaický systém) je správný výpočet návratnosti investice v kombinaci možnost umístění fotovoltaických panelů. Nejlépe na jižní strana nebo kombinace východ západ bez zastínění. A taky správný výběr komponent, ty nejnišší cenou nejsou vždy nejlepší volba – zvláště co se týká životnosti dílů.