Mnoho zákazníků s chatičkou v lese na ,,mýtince“ kde není široko daleko ani drát řeší otázku: stačí benzínová elektrocentrála, nebo ostrovní fotovoltaika?
Je to případ lokalit, kde je cena prokopání se k nejbližšímu elektrickému vedeníje větší, než cena fotovoltaiky. Nejčastější příklad- chata nebo chalupa uprostřed lesů nebo zahrádkářské kolonii. Jedním z řešení je ostrovní fotovoltaický systém.
Základní princip je: z fotovoltaických panelů se napájejí solární akumulátory, z nich měnič napětí v případě potřeby vyrobí střídavé napětí 230 voltů. Je ale důležité dobře si předem spočítat, kolik a jaké spotřebiče budete chtít používat, kolik hodin denně a v jakou denní hodinu je budete zapínat. Podle toho určíte potřebný výkon soustavy, aby vás výsledky nezklamaly. Musíte tedy vědět, kolik výkonu spotřebujete při obvyklých činnostech. V běžné chatce budete chtít svítit, určitě se neobejdete bez lednice, pár hodin budete sledovat televizi, a budete potřebovat dobít notebook a mobil.
Nejvodnější pro uživatele ostrovní fotovoltaiky je využívat spotřebiče přímo určené pro stejnosměrné napětí 12 nebo 24 voltů. Není totiž ekonomické měnit stejnosměrný proud na střídavý tam, kde by se uvnitř spotřebiče opět transformoval na proud stejnosměrný – typicky u LED osvětlení. U měniče musíte navíc počítat se ztrátou, protože účinnost se pohybuje kolem 90 procent. Co lednička? I ty se prodávají na 12 voltů – varianty pro karavany. Jejich příkon je kolem 40 wattů, což představuje proud asi 3,3 ampéru. Při provozu 12 hodin denně, ubere bateriím skoro 40 A/h z její kapacity.
Tu se vyplatí použít LED diody. „U nich se přepočet na klasickou žárovku počítá zhruba v poměru 1:5–10 podle toho, o jak rozptýlené světlo jde. Běžně se už prodávají ekvivalenty 60 nebo 75 wattových žárovek. Životnost je okolo 20 000 hodin provozu, dle kvality výrobce. Pokud budete mít v ostrovní fotovoltaice součet všech příkonů vašich LED žárovek zhruba 20 W a budete svítit osm hodin denně, spotřebují i s rezervou cca 15 Ah.
Notebook+ mobil: Počítač pojede při práci z chaty například až 12 hodin. Notebooky mívají příkon kolem 40–70W, mění se samozřejmě podle typu počítače a provozované aplikace. Kdybychom za průměr považovali 50W, byla by přepočítaná denní spotřeba kolem 50 Ah.
Jsme něco nad 100 ampérhodin denně, které musí dodat akumulátor. To je takové minimum.
Musíme zmínit důležitou věc. Solární olověná baterie, se smí vybíjet maximálně do poloviny své kapacity, aby si zachovala určitou životnost. Tedy baterie s kapacitou minimálně 200Ah. Další spotřebiče jako žehlička, mikrovlnná trouba a varná konvice přidají do výpočtů podstatně větší hodnoty. Pro uživatele je lepší provozování těchto spotřebičů v období dostatečného výkonu z fotovoltaiky místo v nočních hodinách, kdy by bylo nutné pokrýt jejich výkon ze solárních baterií.
A co teprve když chcete kutit na elektriku. Ne každé kutilské zařízení se dnes už prodává v akumulátorové variantě. Na tuto variantu raději zapomeňte. Podle našich zkušeností musíme pro solidní komfort provozu chaty nebo malé chalupy počítat s určitou kapacitou solární baterie. Optimální kapacita solárního akumulátoru činí alespoň 300–400 Ah. Přijedete na chatu a celý týden bude zamračeno. Fotovoltaické panely vám pojedou třeba jen na deset procent výkonu, takže skoro nedobíjejí. Aby jste neměli zkaženou dovolenou, potřebujete dostatečnou rezervu. Při provozu klasické ostrovní fotovoltaiky musíme počítat s minimem čtyř dnů bez dobíjení z FVE.
Jen musíme dodat, že je opravdu důležité nepodcenit výpočet a návrh předpokládané spotřeby. S ohledem na to jaký čas a v jakém „komfortu“ uvažujete na chatě pobývat. Od toho se odvíjí nejen počet fotovoltaických panelů na střeše objektu, ale také jejich kapacita a typ solárních baterií. A současně i cena. O tom ale až příště.