Mnoho zákazníků s chatičkou v lese na ,,mýtince“ kde není široko daleko ani drát řeší otázku: stačí benzínová elektrocentrála, nebo fotovoltaika?

Je to případ lokalit, kde cena prokopání se k nejbližšímu elektrickému vedeníje větší, než cena fotovoltaiky. Nejčastější příklad- chata nebo chalupa uprostřed lesů nebo zahrádkářské kolonii. Jedním z řešení je ostrovní fotovoltaický systém.

Základní princip je: z fotovoltaických panelů se napájejí solární akumulátory, z nich měnič napětí v případě potřeby vyrobí střídavé napětí 230 voltů. Je ale důležité dobře si předem spočítat, kolik a jakých spotřebičů a kolik hodin denně a v jakou denní hodinu budete chtít používat. Podle toho určit potřebný výkon soustavy, aby jste nebyli zklamáni. Je nutno tedy vědět, kolik výkonu budete spotřebovávat při obvyklých činnostech. V běžné chatce chcete svítit, určitě se neobejdete bez lednice, pár hodin televize, budete potřebovat dobít notebook, mobil. Je výhodné využívat spotřebiče přímo určené pro stejnosměrných 12 či 24 voltů. Je totiž neekonomické měnit stejnosměrný proud na proud střídavý tam, kde by se uvnitř spotřebiče opět transformoval na proud stejnosměrný – typicky u LED osvětlení. U měniče je navíc potřeba počítat se ztrátou, účinnost se pohybuje kolem 90 procent. Co lednička? I ty se prodávají na 12 voltů – varianty pro karavany. Jejich příkon je kolem 40 wattů, což představuje proud asi 3,3 ampéru. Při provozu 12 hodin denně, ubere bateriím skoro 40 A/h z její kapacity.

Co osvětlení?

Tu se vyplatí použít LED diody. „U nich se přepočet na klasickou žárovku počítá zhruba v poměru 1:5–10 podle toho, o jak rozptýlené světlo jde. Běžně se už prodávají ekvivalenty 60 nebo 75 wattových žárovek. Životnost je okolo 20 000 hodin provozu, dle kvality výrobce. Pokud budete mít součet příkonů LED žárovek zhruba 20 W a svítit osm hodin denně, spotřebují i s rezervou cca 15 Ah.

Notebook+ mobil: Počítač pojede při práci z chaty například až 12 hodin. Notebooky mívají příkon kolem 40–70W, mění se samozřejmě podle typu počítače a provozované aplikace. Kdybychom za průměr považovali 50W, byla by přepočítaná denní spotřeba kolem 50 Ah.

Výsledný součet

Jsme něco nad 100 ampérhodin denně, které musí dodat akumulátor. To je takové minimum. Ještě je důležité podotknout, že solární baterie aby měla určitou životnost je nutné ji vybíjet maximálně do poloviny její kapacity. Tedy baterie s kapacitou minimálně 200Ah. Další žrouti v podobě žehličky, mikrovlnné trouby a varné konvice přidají do výpočtů podstatně větší hodnoty a je lépe je provozovat v období dostatečného výkonu z fotovoltaiky místo v nočních hodinách, kdy by bylo nutné pokrýt daný výkon ze solárních baterií. A co teprve když chcete kutit na elektriku. Ne každé kutilské zařízení se dnes už prodává v akumulátorové variantě. Na tuto variantu raději zapomeňte. Podle zkušeností je pro solidní komfort provozu chaty nebo malé chalupy nutné počítat s kapacitou solárního akumulátoru alespoň 300–400 Ah. Přijedete na chatu a celý týden bude zamračeno. Fotovoltaické panely vám pojedou třeba jen na deset procent výkonu, takže skoro nedobíjejí. Abyste si nezkazili dovolenou, potřebujete dostatečnou rezervu, při provozu je třeba počítat s minimem čtyř dnů bez dobíjení z FVE.

Co na závěr první části

– jen to, že je opravdu důležité nepodcenit výpočet předpokládané spotřeby s ohledem na to jaký čas a v jakém „komfortu“ chcete na chatě být. Od toho se odvíjí nejen počet fotovoltaických panelů na střeše objektu, ale také jejich kapacita a typ solárních baterií. A současně i cena. O tom ale až příště.