Ministerstvo vnitra USA odsouhlasilo plánovaný projekt solární elektrárny Gemini Solar. Plánovaná fotovoltaická elektrárna má vyrůst v poušti ve státě Nevada. Po výstavbě a zprovoznění má být největší solární elektrárnou v USA a 8. největší na světě. Tato FVE má mít prvky inteligentního řízení výroby energie, akumulace a spotřeby s prvky smart grid.

Americký Ministr vnitra podepsal rozhodnutí o realizaci solárního parku s instalovaným výkonem 690MW. Součástí tohoto fotovoltaického projektu je i vedení o napětí 34,5kV, rozvodny, prostory pro provoz a údržbu a další technické zázemí. Projekt současně počítá s výstavbou solárního bateriového úložiště o instalovaném výkonu 380 MW a kapacitě akumulátoru 1400 MWh. Odhadované finanční náklady na zhotovení díla jsou jedna miliarda dolarů.

Projekt je současně zdrojem investic do energetické infrastruktury, které mají za cíl vytvořit pracovní místa a podpořit ekonomiku. A současně má zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie, zvýšit míru nezávislosti, soběstačnosti a ekologie.

Projekt současně plní politický cíl stanovený prezidentem USA: podpora energetické soběstačnosti a nezávislosi. Dle tohoto cíle je „čistý a bezpečný“ rozvoj rozsáhlých energetických zdrojů v USA národním zájmem a je nezbytný k pro zajištění bezpečnosti amerického národa. Realizace solárního parku by měla být realizována ve dvou fázích. Zprovoznění první fáze je očekáváno již příští rok, úplné dokončení projektu je zatím naplánováno již na rok 2022.

Fotovoltaický projekt má mít zásadní hospodářský dopad

Očekává se, že realizace si vyžádá v průměru 700 dělníků a má navíc podpořit dalších až 1 100 pracovních míst v místní komunitě a vložit až 712,5 milionu dolarů do ekonomiky skrze mzdy a celkovou produkci během výstavby.

Jsme potěšení, že Nevada se brzy stane domovem jednoho z největších solárních projektů na světě. Odvětví solární energie je odolné a projekty jako je tento přivedou do státu pracovní místa a soukromé investice v době, kdy je nejvíce potřebujeme. Vážíme si práce, kterou vládní administrace vykonala pro uskutečnění tohoto fotovoltaického projektu.“ – Abigail Ross Hopper, sdružení Solar Energy Industries Association