Elektřina opět výrazně podraží

V současné době je vzrůstající trend ceny elektrické energie a tento vývoj se dá očekávat i dále. Cena elektrické energie roste podstatně rychleji než cena komponent pro fotovoltaické elektrárny. Pravděpodobný důvod růstu této ceny je zvyšující se poptávka po emisních povolenkách, kterých je na trhu nedostatek a jejich stále klesající množství v oběhu. Záměr úřadů je takový, že cena poroste aby podpořila rozvoj obnovitelných zdrojů elektrické energie a větší míru ekologie. Tento trend je nejvíce patrný na fotovoltaice.

Jaký je předpoklad cenového vývoje?

Přední obchodníci s elektřinou očekávají růst ceny o 10 až 15% oproti minulému období. Poslední výraznější zvýšení ceny proběhlo v roce 2019 a to přibližně o 9%.

Za zvýšením ceny elektrické energie stojí hlavně růst komoditní elektřiny na burze v Praze a Lipsku.

Konečná cena elektrické energie se skládá, z poplatků za distribuci, přepravu a ostatní systémové služby. Mimo plateb za silovou resp. vyrobenou elektřinu podléhají všechny ostatní platby cenovému rozhodnutí ERÚ. Podíl silové elektřiny se na ceně projevuje cca z 45%. Ovšem vzhledem k tomu, že je všeobecná snaha o čisté ekologické zdroje energie a s tím i související elektromobilitu je bezpodmínečně nutné investovat do přenosových sítí, které v minulosti sloužily jinému charakteru výroby a spotřeby. Z toho vyplývá, že se velice pravděpodobně očekává růst ceny i této složky elektrické energie. V roce 2021 se tato složka ceny nezvýšila, o to pravděpodobněji se to dá očekávat v roce 2022.

Z následujícího vyplývá, že čím dříve si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu za současné ceny, tím dříve začnete šetřit.