Slunce v sobě ukrývá obrovské zásoby energie. Jeho využití patří k moderním způsobům, jak zajistit potřebnou energii pro různé účely. Důležité přitom je, že využíváním sluneční energie šetříme životní prostředí, což je fakt, který stojí za vynálezem mnoha solárních zařízení. A že to význam má, potvrzují, státní dotace na nákup solárních kolektorů či fotovoltaických panelů. U Slunce rozlišujeme využití sluneční energie na přímou a nepřímou. Sluneční paprsky dopadají na povrch Země přibližně 1 kW na m². A tuto energii by bylo škoda nevyužít. Velkou výhodou sluneční energie je hlavně to, že nám dokáže ušetřit větší část z ceny elektrické energie. Díky solární elektřině můžeme pohánět množství součástí domácnosti. Od ohřevu vody, vytápění domu, osvětlení až po vyhřívání bazénu v zahradě. Možností, jak využít potenciál slunce, máme dnes již opravdu mnoho. Zasahuje mnoho odvětví našeho života, uveďme si pár příkladů:

Dopravní prostředky

Stále se rozšiřujícím segmentem fotovoltaiky je energie ze slunce k pohánění dopravních prostředků. Patří sem především auta, autobusy. Ve stádiu vývoje je projekt na pohon letadla, a to pomocí fotovoltaických solárních článků umístěných na vrchní části křídel, trupu a ocasu. Dále autobusy, které se pohybují díky slunci, fotovoltaickým článkům na střeše, samozřejmě za podpory baterií. To je trend především ve východní Asii. Zde jsou preferované kvůli obrovskému znečištění smogem, které vytváří běžné dopravní prostředky. Solární články zde pokrývají však nejen autobusy, ale například i střechy autobusových zastávek a získaná solární energie je využívána například na osvětlení zastávky a nasvícení reklamních panelů.

Elektromobily jsou kapitolou, kterou není třeba moc představovat. Co se týká čerpacích stanic, ty mohou získávat energii pomocí fotovoltaických modulů umístěných na střeše a dobíjení akumulátorů vozidel je tak mimořádně ekonomickým i ekologickým řešením. Hodně oblíbená a to i u novostaveb je v poslední době solární energii využitá pro nabíjení elektromobilů.

Z drobné elektroniky můžeme zmínit solární nabíječky. Ty jsou používány k nabití mobilních telefonů, tabletů nebo elektronických čteček knih. Nebo solární baterie – jednoduše ji položíte na sluneční světlo a v noci můžete svítit. Kromě těchto využití můžete solární energií napájet i další zařízení, jako jsou například reproduktory, termostaty, sušiče či minichladničky, cena těchto zařízení stále klesá.

Osvětlení

Veřejné osvětlení je ideální příklad využití sluneční energie- lampy jsou totiž vystaveny slunci celý den a není tedy důvod nevyužít slunce na jejich pohon. V menší variantě je máme i doma. Jde o různá zahradní svítidla, která jsou také vystavena slunci na denní bázi. Tímto způsobem si dovedete měsíčně a ročně ušetřit finance. V poslední době se začíná prosazovat i ,,solární oblečení“. Tím můžete nabíjet elektroniku ( např. mobil ) během běhu nebo cyklistiky. Lyžařský vlek poháněný sluncem? I ten už je v provozu.

Takže jak vidíme výše, možnosti využití solárních paprsků v náš prospěch je mnoho, jen neváhat a připojit se k již mnoha spokojeným majitelům fotovoltaických zařízení.