Co to je a jak funguje fotovoltaická elektrárna

Sluneční, solární resp. Fotovoltaické elektrárny (fotovoltaika) spadají do sekce obnovitelných nevyčerpatelných zdrojů energie. Využívají energii slunečního záření. Výroba je absolutně bez hluku emisí a jiných odpadních látek. Díky těmto vlastnostem se v dnešní době těší solární elektrárny veliké oblibě. 

Ceny FV panelů za poslední desetiletí poklesly o 80%. Díky tomu se dnes řadí fotovoltaické elektrárny k nejlevnějším zdrojům ekologicky čisté elektrické energie… Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny je často pod hranicí 10-ti let, což činí s 10-ti letou zárukou na baterie opravdu lukrativní investici.


Naše hybridní fotovoltaické elektrárny (HFVE), Vám zajistí nezávislost.  Prvořadě je energie získaná ze slunce použita na chod domácích spotřebičů. V případě přebytků se energie automaticky ukládá do akumulátorů.

Solární energie uložená v akumulátorech je využívána  v okamžiku nedostatečného slunečního svitu (např. v noci), nebo při výpadku sítě. Při dalších přebytcích energie a nabitém akumulátoru může být energie přesměrována na ohřev teplé vody v bojleru, bazénu popřípadě prodej do sítě.


Důležitou roli při správné funkci a především při ekonomické návratnosti systému hraje volba vhodných solárních baterií. Volíme vždy nejoptimálnější baterie z hlediska technických parametrů, možností dané instalace a dle cenové volby zákazníka.

Nejvhodnější solární baterie pro fotovoltaiku se již v dnešní době jeví dle životnosti, návratnosti, spolehlivosti a ceny Lithiové. Naše nejpoužívanější systémy od Alpha ESS zajišťují nejvýhodnější poměr na trhu cena/kapacita baterie; cena/záruka; cena/počet cyklů. Fotovoltaická elektrárna od nás – ideální fotovoltaika pro rodinný dům.

Hlavní výhody FVE

Úspora

Díky vlastnímu zdroji energie je FVE dlouhodobě úsporné řešení.

Ekologie

Využitím sluneční energie a solárních panelů nijak nezatěžujeme přírodu ani životní prostředí kolem nás.

Návratnost investic

Počátešní investice se díky nezávislosti na dodaveteli energie vrátí do několika let.

Dotace a financování


Ke konci roku 2015 byla vyhlášená nová strategie pro efektivní využití zdrojů energie , které podporují výstavbu FVE (fotovoltaických elektráren) a zejména HFVE (hybridních fotovoltaikých elektráren).

Je možné zístak dotaci 5 000Kč na zpracování posudku a projektu. Při realizaci v Moravskoslezkém, či Ústeckém kraji můžete navíc získat příspěvek 10 000Kč .

Na tyto realizace lze získat dotaci dle dále uvedených kriterii.

  • podpora je maximálně 50% z ceny instalace FVE. Výše dotace se odvíjí od výkonu solárních panelů
  • spotřeba solární energie z Vaši fotovoltaické elektrárny musí být pokryta minimálně ze 70%
  • žadatelem dotace může být jen vlastník, nebo stavitel budovy
  • pro instalaci mohou být použity jen součásti (měniče a solární panely), které splňují patřičné účinnosti dle programu Nová zelená úsporám
  • maximální výkon fotovoltaické elektrárny, který je určen souhrným výkonem všech solárních panelů nesmí být vyšší než 10kWp
  • podpora se vztahuje jen na instalace realizované či rozšířené po 1. 1. 2016


Postup při relizaci

Prvotní schůzka

 Po telefonické domluvě Vás navštívíme na místě realizace či u Vás doma. Vyslechneme si Vaši představu a jak by bylo pro Vás nějlepší využít přebytečnou solární energii. Buď je možné ji uchovávat v solárních bateriích pro pozdější využití a to ve večerních či nočních hodinách, nebo ji lze využít pro ohřev vody v bojleru. Podíváme se společně na poslední vyúčtování za elektřinu a prodiskutuje s Vámi nejvýhodnější řešení.

Cenová nabídka

Na základě setkání navrhneme konkrétní řešení podle vašich potřeb. Dané řešení spolu prokonzultujeme popřípadě upravíme dle technických možností k Vaší plné spokojenosti. Prodáváme a instalujeme jen kompletní řešení podle Vašich potřeb. Vždy máme snahu z Vašich fotovoltaických panelů získat maximum solární energie .

Financování

Záleží jen na Vás jaké si zvolíte financování, nebo zda využijete návrhu našeho finančního specialisty. Mezi nejběžnější formy financování patří:
– financování z vlastních úspor
– v případě úvěru splácíte z toho co v budoucnu díky solárním panelům ušetříte na zálohách za elektřinu.

Podpis smlouvy

Dalším krokem je podepsání smlouvy a plné moci pro vyřizování dotací a potřebných dokumentů u distributora elektřiny.

Instalace FVE

 Dále už se nemusíte o nic starat. Naistalujeme solární elektrárnu a provedeme revizi. Dále budeme za Vás vyřizovat komunikaci s distributorem a ostatní jednání ohledně dotací Nová zelená úsporám.

Příchod dotace na Váš účet

Po úspěšném vyřízení dotace vám přijde na účet až 165.000 Kč.

Elektrárna funguje a šetří Vám peníze

Nyní se můžete více radovat ze slunečního svitu a na displeji sledovat aktuální výrobu energie z Vaší fotovoltaické elektrárny. Spotřebováváte si vlastní solární energii a distribuční síť  dodá jen tu energii, která Vám bude chybět při nedostatečném slunečním svitu.

Zhodnocení fotovoltaické elektrárny

Po roce provozu je možné zhodnotit fungování solární elektrárny a zauvažovat nad tím, zda systém trochu doupravit třeba přidáním solárních panelů či baterie, nebo zda je instalace přesně podle vašich představ.