Solární panely

Ideální pro chataře, zahrádkáře, kutily jsou tzv. ostrovní systémy fotovoltaické elektrárny.

Mohou být umístěny na chatě, chalupě, ale i garáži, pergole, dokonce i na karavanu. Tedy všude tam, kde by byl přívod el. energie klasickou cestou přes přenosovou soustavu nízkého napětí složitý nebo zbytečně komplikovaný. Ať už z hlediska připojení, nákladů na položení kabelu, nebo administrativní zátěže.

Začněme od nejmenšího – propojení karavanu – zde stačí 1, případně 2 solární panely dle velikosti karavanu a naší potřebě energie. Např. na připojení  televize a audio techniky, malé chladničky, rychlovarné konvice či cestovní remosky. To jsme na výkonech 300-600W dle panelů. Samozřejmě není možné mít tyto spotřebiče zapojeny naráz, ale uvedený výkon dostačuje. Celkově lze tedy říci, že ohledně výkonů fotovoltaiky se budeme pohybovat do 1000 W, u garáží, pergol, zahradních domků, u chatek do 2000 W.

Z čeho se ostrovní FVE skládá?

Základ je fotovoltaický panel, ty už jsou výše zmíněny, na chatku počítejme 3-5 kusů dle požadovaného výkonu. Dále měnič napětí DC/AC – jinak taky se používá název střídač nebo invertor, mění stejnosměrné napětí (DC) přiváděné z fotovoltaických panelů na střídavé napětí (AC) 230 V / 50 Hz. Účinnost je okolo 95% a více. Je vhodné zvolit kvalitnější měnič s ,,čistou sinusovkou“ – který zajistí stálost proudu. Prodávají se i levnější měniče s modifikovanou sinusovkou, ale u nich není zcela zaručena kvalita a stálost proudu a některé citlivé přístroje mohou mít problémy s provozem a s citelným zkracováním životnosti.

Dále je součástí systému MPP Tracker – zařízení které hledá ideální poměr napětí a proudu v době, kdy svítí slunce a panely vyrábějí elektřinu, zajišťuje distribuci vyrobené elektřiny stejnosměrného proudu mezi fotovoltaickými panely a solárními bateriemi, také hlídá optimální vybíjení i nabíjení baterií). U baterií je důležitý typ a kapacita, životnost, bezúdržbovost a cena.

U výkonů do 2000W vystačíme  s olověnými bateriemi typu AGM 12 V / 100 Ah. Je dobré si zjistit počet nabíjecích a vybíjecích cyklů, které solární baterie umožňují při současném zachování svých technických parametrů, tedy tím pádem čím více, tím větší životnost. Při správném zacházení se u olověných baterií uvádí životnost 5 až 8 let.

Je možnost koupě dražších baterií typu lithium-železo-fosfátové akumulátory (LiFePO4), Jejich výhodou je věší životnost až 15 let, jelikož umožňují hlubší vybití než olověné (Pb) a snesou více nabíjecích cyklů.

Dále je součástí solární sestavy regulátor a nabíječka baterií. A to je vše.

Už jsem zmínil spotřebiče – tady to má svá specifika při jejich výběru – volíme např. rychlovarné konvice do 800W, remosky 600W a menší ledničky atd. Jedná se většinou o spotřebiče třídy A++. Žárovky používáme typu LED. V součtu u zapnutých spotřebičů nesmíme překročit maximální výkon měniče.

Co závěrem? Jen konstatování, že výše uvedené ostrovní solární systémy jsou určitě dobrá volba, viz. naše FVE realizace na chatě Haluzice.