1. Pro koho je vhodná fotovoltaická elektrárna?

Fotovoltaická elektrárna je vhodná pro všechny kdo chtějí větší energetickou nezávislost a větší soběstačnost, kteří chtějí snížit účty za energie. Pro ty co chtějí vlastní čistý ekologický zdroj elektřiny a také pro ty co se chtějí pojistit proti růstu cen energií.

Pro všechny, kteří mají větší odběr elektrické energie během dne. Fotovoltaická elektrárna v domácnostech je ideální zejména v kombinaci s klimatizací, bazénem, nebo elektrickým ohřevem vody v bojleru.

2. Je můj dům/objekt vhodný pro solární elektrárnu?

FVE je vhodná pro všechny typy střech a rodinných domů. Ideální orientace solárních panelů na jih není podmínkou. Akceptovat lze odklon orientace střechy až 40° na jihovýchod či jihozápad a sklonem mezi 10° a 50° . Pokud je střecha v těchto mezích nemá smysl se orientací nějak zabývat. Ideální je volná plocha střechy pro solární elektrárnu je 30 až 45m2 a pokud není střecha dlouhodobě zastíněná. Pokud je střecha bez komínů a jiných stínících prvků pak je velice vhodná pro umístění solárních/fotovoltaických panelů.

Pokud máte elektrické spotřebiče, které se používají ve dne jako (pračka, TV, lednice, sporák, bazén, tepelné čerpadlo, bojler…) bude úspora elektřiny mnohem vyšší.

3. Jak velkou fotovoltaiku potřebuji/jaký výkon?

Každý dům má rozdílnou energetickou náročnost a spotřebu a tím jinak požadovanou FVE. Nejlepším ukazatelem je spotřeba energie dle vyúčtování. Na základě toho se dá navrhnou požadovaný výkon solární elektrárny. Více napoví náš kalkulátor, kde bude patrná návratnost FVE a její cena.

Dalším limitem je velikost volné střechy a její orientace, ideální umístění je  jih, jihovýchod až jihozápad.

4. Dá se odhadnout návratnost?

Návratnost u fotovoltaické elektrárny závisí na více faktorech mimo jiné na zvolené technologii a distribuční sazbě za elektřinu a výše dotace. Nejlépe na tuto otázku návratnosti solární elektrárny odpoví náš Kalkulátor.

Fotovoltaická elektrárna, kterou Vám nabízíme, je kvalitní produkt s moderními technologiemi za přijatelnou pořizovací cenu. V kombinaci s dotačním programem Nová zelená úsporám a pravidelným růstem cen energií (za několik let budou ceny elektřiny určitě vyšší, než dnes) je návratnost investice do FVE velice rychlá.

5. Jaké jsou záruky na fotovoltaickou elektrárnu a baterie/jaká je životnost?

O kvalitě a životnosti námi používané technologie jsme skutečně přesvědčeni, proto si můžeme dovolit nadstandardní záruky. Záruka na solární panely činí 10 let na pokles výkonu na 90% původního jmenovitého výkonu. 25 let na pokles výkonu na 80% výkonu. Životnost je však mnohem vyšší.

Záruka na solární baterie činní 10 let po deseti letech by měli mít 80% své původní kapacity. Na měnič je záruka 5 let/ životnost minimálně 35 let. Na konstrukci solární elektrárny je poskytována záruka 10 let a životnost je minimálně 50 let (konstrukce, nerez, hliník). Záruka na práci je 3 roky.

6. Co se děje s elektrárnou při blackoutu/výpadku sítě?

Hybridní fotovoltaická elektrárna dále akumuluje energii a pokračuje dále v činosti i bez připojení k elektrické rozvodné síti. Dokáže dále napájet spotřebiče v domácnosti (v závislosti na zvolené variantě FVE). Dále budou napájeny spotřebiče i ohřev teplé užitkové vody. Toto potrvá do doby dokud bude dostatečný sluneční svit a než se vybije energie z baterie. Činnost a výroba FVE je nezávislá na rozvodné síti.

7. Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu mohu nainstalovat?

V podstatě na Vaši střechu můžete nainstalovat jakoukoliv velikost FVE. Ale pokud máte zájem o využít financování FVE z dotačního programu Nová zelená úsporám, instalovaný výkon fotovoltaiky nesmí přesáhnout 10 kWp. Běžně instalované FVE na rodinné domy jsou od 2,5 – 8 kWp. U instalací do 10 kWp navíc není nutné aby měl majitel licenci na výrobu elektřiny od ERÚ .

8. Jak dlouho trvá instalace fotovoltaiky a jaké zásahy v domě je nutno udělat?

Celkovou délku realizace ovlivňuje především vyřizování administrativy ohledně připojení FVE (povolení o připojení zdroje Eon, ČEZ, revize, konečné připojení na síť) což bývá v řádech několika týdnů až měsíců. Po celou dobu vás budeme ovšem informovat, na čem zrovna pracujeme. Instalace samotné fotovoltaické elektrárny je v řádu několika dnů v závislosti na počasí. Vždy si s Vámi předem dohodneme vhodný termín.

Ohledně zásahu do střechy nejvíce záleží na krytině a konstrukci střechy domu. Jde-li o klasickou pálenou či betonovou krytinu, tak zde není nutné do krytiny vůbec vrtat. Pokud jde o krytinu, kde je nutné provrtání, vztahuje se záruka i na to, aby do střechy domu nezatékalo.

9. Jaké jsou druhy fotovoltaických instalací?

Fotovoltaické instalace jsou buď tzv síťové. To znamená že vyrobená energie ze střechy je směřována do vnitřních rozvodů domu. Spotřebovat lze jen to co se v danou chvíli vyrobí a jaká je zrovna spotřeba. Pokud dojde k výpadku sítě je rodinný dům bez energie. Pokud instalaci rozšíříme o baterie má to tu výhodu, že nadbytečná solární energie je ukládána do baterií a je použita v okamžiku, kdy je například zapnut spotřebič s vyšším odběrem, než je schopná dodat fotovoltaika, nebo je energie použita např. v noci. Tato fotovoltaická elektrárna se nazývá hybridní. Je schopna pracovat i při výpadku elektrické energie z distribuční sítě. Na tuto instalaci se vztahují vyšší dotace. Třetím typem instalací je takzvaný ostrovní systém, kde fotovoltaická elektrárna není, nebo nemůže být připojena k elektrické rozvodné síti například odlehlé chaty. Jsme schopni instalovat všechny tyto tři typy solárních elektráren.

10. Jak to funguje?

Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu ze slunečních paprsků, které dopadají na fotovoltaické panely na vaší střeše. Takto vyrobenou elektrickou energii dále mění střídač, který ji posílá do vnitřní sítě rodinného domu. V podmínkách české republiky vyrobí tato fotovoltaická elektrárna zhruba 1 000x víc energie za rok, než je její instalovaný výkon na střeše. Pokud například budete mít na střeše instalovaný výkon 3,5 kWp, vyrobíte za rok zhruba 3500 kWh energie. Tuto energii ale nejde spotřebovat všechna, nevyužitá energie se ztratí v rozvodné síti, nebo zůstane nevyužita na střeše. My vám fotovoltaiku navrhneme tak, abyste využili nejméně okolo 75% energie v domácnosti, kterou si vyrobíte..

11. Na jakou střechu je možné fotovoltaiku nainstalovat?

Instalace FVE je možná jak na sedlové tak i na ploché střechy. Instalace na sedlové střechy je levnější. Naopak na ploché střeše je možné vždy lépe zvolit ideální sklon panelů a směr k jihu.
Na sedlové střechy se sklonem od cca 10° sklonu se solární panely dávají ve stejném úhlu, jako je samotná střecha. Cenu lehce ovlivňuje typ střešní krytiny.

12. Jak zjistím, jestli je pro mě instalace FVE zajímavá?

Fotovoltaiku si na svůj rodinný dům může instalovat kdokoliv, kdo má zájem o snižování výdajů na energie, zvýšení své energetické nezávislosti a větší ekologii. Vždy se však lépe hodí, pokud je v daném rodinném domě větší odběr během dne, nebo pokud lze spotřebu nasměrovat na denní dobu. Ideální jsou proto spotřebiče jako klimatizace, el. ohřev vody, varná deska, trouba, myčka, pračka, bazén a pod.

13. Kdo může žádat o dotaci na FVE z programu Nová zelená úsporám a jaká je výše dotace?

O dotaci může požádat každý vlastník rodinného domu, který uvažuje o instalaci fotovoltaické elektrárny s akumulací do baterií nebo do ohřevu teplé užitkové vody. Navíc kdo bydlí v moravskoslezkém či ústeckém kraji je zvýhodněn ještě částkou 10 000Kč. Velikost dotace pr pořízení dotace se pohybuje od 35 do 165 tis. Kč v závislosti na druhu instalace a lokalitě.

14. Rád bych využil možnost financování. Neztrácím tím nárok na získání dotace?

Pokud budete mít o financování zájem, nabízíme též zajištění výhodného úvěru, kterým lze profinancovat až 100% pořizovací ceny fotovoltaiky Případný úvěr nemá na získání dotace žádný vliv.

15. Potřebuji při ukládání energie do vody měnit stávající bojler?

Stávající zásobník teplé užitkové vody se ve většině případu nemusí měnit. Je nutné mít bojler elektrický nebo kombinovaný. Mělo by se ale jednat o bojler elektrický nebo kombinovaný. Podstatný je pak objem vody v bojleru. Podmínky dotace určují, že na každý instalovaný 1kWp FVE je nutný objem bojleru o 80 litrech.

16. Jak je to s FVE v zimě?

Souhrná výroba solární energie je v zimě nižší až o 80 % než v létě.  V zimním  je kratší sluneční svit a fotovoltaické panely vyrábí energii právě z něj.

17. Musí se panely nějak udržovat?

FVE panely jsou konstruovány tak, aby se přirozeně omývali deštěm. Při velké prašnosti jsou výkonové ztráty jen minimální. V zimním období se sníh na solární panelech dlouho neudrží. Při sklonu 10° a více postupně sjíždí po hladké ploše panelu.

18. Jak je to s jistotou získání dotace?

Veškeré vyřizování ohledně dotací jsme schopni za Vás vyřídit my. Pokud jste vlastníkem nemovitosti, která je zkolaudovaná jako rodinný dům, objekt k bydlení, nebo objekt bezprostředně související s rodinným domem na který se dají umístit solární panely (např. Garáž).

19. Pořizovací cena FVE mi přijde vysoká. Vyplatí se mi investice do fotovoltaiky?

Určitě. Při uvažování nad fotovoltaickou elektrárnou je potřeba brát v úvahu, že cena elektrické energie za 10 let bude zhruba dvojnásobná. Stačí porovnat situaci u nás a v zahraničí. Například v Německu má solární panely každý druhý dům.

20. Dojde-li k požáru, budou hasiči hasit mou střechu s FVE?

Hasič přivolaný k požáru má povinnost chovat se tak, aby ochránil životy a majetek. Statisticky je požár FVE velmi nepravděpodobný (solární panely obsahují fluor, který je samozhášivý). Jelikož je FVE součástí domu, může vlastník svůj dům připojistit proti živelným pohromám.