Každý, kdo uvažuje o fotovoltaice na vlastní střeše ať už rodinného domu nebo chaty si jako jednu z prvních otázek položí tu základní? Vyplatí se mi instalace solárních panelů?

Pojďme si to trochu rozebrat.

Zájem o solární elektrárny roste a vidíme to na střechách rodinných domů. Tehdy si nemajitel FVE položí otázku ohledně ( ne ) výhodnosti tohoto zařízení. Už z principu – pokud by to nebylo výhodné a nemělo perspektivu, majitelé nemovitostí by si solární panely a komponenty s tím spojené nepořizovali.

Platí, že okamžikem počátku provozu a dopadem prvních slunečních paprsků začne solární elektrárna na naší střeše vydělávat. V počátku především na investici do svého pořízení. FVE vydělává sama na sebe tím, že elektřinu z ní vyrobenou spotřebujete ve vašem rodinném domě a neodebíráte ji od distributora ze sítě za určenou cenu za kWh dle příslušného tarifu. Dále výdělek, sice nepatrný je v tom, že přebytky z vaší FVE jsou posílány do sítě distributora a tím vykupovány. Zde ovšem není žádný velký finanční přínos, jelikož se výkupní cena běžně pohybuje v rozmezí 0,5-0,8 Kč/kWh. Což moc výhodné není, ale zase je tento příjem osvobozen od daní z příjmu. O tom jsme se zmínili v již samostatném článku. Pro naše zákazníky se však podařilo vyjednat výkupní cenu z přebytků ze solárních panelů za 1Kč/kWh.

Kolik fotovoltaická elektrárna vydělá

Toto závisí i na mnoha faktorech, např. kvalitě fotovoltaických panelů, orientaci, měniči, solárních bateriích a pod.

Zde platí přímá úměra – čím kvalitnější a výkonnější, tím větší zisk. První panely před cca 10- lety měly výkon 210Wp, dnes již používáme solární panely o výkonech 360Wp v klasickém rozměru. Nebo 410Wp ve vevětším formátu, tedy téměř s dovojnásobným solárním výkonem – což už poznáte. Navíc ceny panelů šly hodně dolů, dnes se pohybuje kvalitní panel na cenové hladině přibližně okolo 3000 Kč.

Záleží samozřejmě také na intenzitě slunečního záření – bez toho by to nešlo. Běžná intenzita slunečních paprsků za jasného dne vyprodukuje okolo 1 kW/m2. Pokud se obloha zatáhne, tak to je i 10 x méně. V české republice je podle lokality umístění FVE průměrná intenzita slunečního záření v rozmezí 950- 1300 kW na m2 za rok. Na Jižní Moravě je intenzita nejvyšší, hory se sever republiky je v hodnotách nižších.

Ale k návratnosti solární elektrárny – počítejme že máte sedlovou střechu na které bude mít 10 panelů o výkonu 360Wp, což je v součtu cca 3,6 kwh elektřiny. Za rok z jednoho solárního panelu můžete získat energii v ceně cca 18 000 Kč.

Jaká je tedy návratnost do solárních panelů?

Tento výpočet solární návratnosti je, ale ryze orientační, záleží na konkrétních faktorech instalace. Mezi něž patří např. počet a kvalita komponent, sklonu solárních panelů, lokalitě, využívání tarifů elektřiny atd. procento využití solárních zisků a pod., takže ve výsledku se uvádí, že při využití dotace je návratnost v rozmezí 7- 10 let. To je z hlediska investice zajímavé. Při předpokládané životnosti fotovoltaické elektrárny 20-25 let vám bude zařízení generovat zisk ještě dalších min. 15 let. Pokud ještě zauvažujeme, že cena elektřiny do budoucna poroste což je nevyhnutelné kvůli plánované elektromobilitě a stále narůstajícímu počtu elektromobilů lze očekávat, že cena elektřiny bude dvakrát až třikrát vyšší. A to investice do solárních panelů bude s návratností ještě někde jinde. Zde však může nastat jiný problém a to, že požadavků na instalaci solárních panelů bude moc a distributor je již nemusí povolit připojit k síti.