Aptera – u nás a v Evropě zatím ne moc známá automobilka z USA, konkrétně Kalifornie.

Trocha historie – není to žádná letitá automobilka. Společnost byla založena v roce 2005, kdy začal postupný vývoj elektromobilu.

První ,,vlaštovky,, futuristického“ vozidla se třemi koly pro trojici pasažérů se začaly objevovat na podzim riku 2007. Konečná verze se objevila v roce 2009. Vůz Aptera 2e byl postaven z kompozitních materiálů a vážil jen 385 kg. Akumulátor umožnil dojezd až 200 km. Byla vyvíjena i hybridní varianta 2h se supernízkou spotřebou 1,8 l/100 km. Zajímavostí byly ceny – elektrická verze měla začínat na zhruba 525 tisících korunách, hybrid pak měl stát 583 tisíc korun. TV moderátor Jay Leno byl v roce 2013 tímto vozem ohromen, když hostil Apteru ve své show Jay Leno’s Garage (obdoba Top Gear). Tato skutečnost přinesla 4000 objednávek na toto tříkolové auto.

Jenže nastal problém, nepodařilo se najít schopné investory, kteří by byli ochotni do tohoto projektu vložit své peníze. Nebyly tedy peníze a továrna zavřela.

Elektromobil Aptera v nočním provozu
Konec? Ne – příběh pokračuje.

Dnes po několika letech je pohled investorů na elektromobilitu jiný a firma znovu ožila. V Apteře vylepšili design vozu, který vypadá elegantněji než dříve. Zajímavý je i součinitel odporu vzduchu – je jen 0,13 – což je opravdu unikát. Integrovaný solární systém Aptera Never Charge poskytuje více než 64 kilometrů čistě elektrické jízdy za den, což z něj dělá první vozidlo, které nebudete muset při kratších cestách plnit palivem. Jak je to možné? Na střeše vozu je celkem 180 solárních panelů, které se starají o sběr energie ze slunečních paprsků a následuje uložení do akumulátorů.

V elektromobilu se ukrývají kapalinou chlazené elektromotory, které mu umožňují zrychlit z nuly na 96 km za hodinu za pouhé 3,5 sekundy s maximální rychlostí 177 km za hodinu. A pokud nestačí energie z fotovoltaických panelů, lze vozidlo nabíjet standardní zásuvkou. Kapacita akumulátorů je určena na dojezd 1600 km, což výrazně překonává dojezd modelu Tesla Model S na 595 km. 

 Spoluzakladatel společnosti Chris Anthony řekl: „S elektromobily Aptera Never Charge jste poháněni silou slunce. Vestavěné solární články udržují vaši baterii nabitou a kamkoli chcete jet, prostě jedete.“

Aptera byla k dispozici pro předobjednávky do 4. prosince 2020, přičemž ceny začínaly na 25 900 dolarech (tedy cca 560 000 Kč)  a s pohonem všech kol stojí 46 900 dolarů (tedy cca 1 013 000 Kč).

Budoucnost elektromobilky v kombinaci s fotovoltaikou vypadá dobře, předobjednávky se vyprodaly už za 24 hodin. Společnost plánuje zahájit výrobu a dodávky v r. 2021. Takže se nechme překvapit, jaký bude reálný úspěch Aptery.